استنسیل لیزری

استنسیل لیزری

استنسیل [1]SMT(تکنولوژی نصب سطحی)

استنسیل SMT– استنسیل لیزری

استنسیل‌های لحیم برد مدار چاپی (هر گونه استعلامی به Sales@etagco.com ارسال شود. سفارش انلاین[2]نیز پذیرفته می‌شود)

اکنون می توانید یک استنسیل را به سفارش ساخت برد مدار چاپی اضافه کنید. مانند همیشه PCBرا سفارش دهید و از میان انواع استنسیل‌ها با اندازه‌های مختلف یک مورد را با توجه به نیاز خاصی خودتان انتخاب کنید.

آیا نیاز به سفارش یک استنسیل جایگزین (جهت تعویض) برای بردهایی دارید که قبلاً توسط عرش گستر ساخته شده‌اند؟ مشکلی نیست! فقط با مسئول فروش تماس بگیرید و از آنها بخواهید تا درخواست شما را بررسی کنند.

معرفی استنسیل‌های SMT

هدف استنسیل SMT، انتقال خمیر لحیم‌ به صفحه مدار بدون پوشش (خالی) است. فویل فولادی ضد زنگ با لیزر برش داده می‌شود تا شکاف‌هایی[3] (گسست‌هایی) برای هر قطعه‌ی نصب (جایگذاری) سطحی روی برد ایجاد شود. هنگامی که استنسیل به شکل صحیح در بالای برد در یک راستا قرار گرفت، خمیر لحیم روی آن شکاف‌ها قرار می‌گیرد (با استفاده از یک تیغه فلزی اسکویجی یا ماله[4]، مسیری مجزا ایجاد می‌شود. هنگامی که فویل فولادی ضد زنگ از برد جدا شد، خمیر لحیم باقی می‌ماند، و برای جایگذاری تکنولوژی نصب سطحی (SMD)آماده خواهد شد. این فرآیند، برخلاف روش‌های لحیم‌کاری دستی، استحکام و یکنواختی کار را تضمین می‌کند و باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود.

ضخامت فویل فولاد ضد زنگ و اندازه شکاف‌ سوراخ‌ها، حجم لحیم فرونشسته روی برد را کنترل می‌کند. خمیر لحیم بیش از حد موجب برآمدگی توپی[5] ، پل زدن لحیم[6]، و اثر سنگ قبر[7] می‌شود. عدم وجود خمیر لحیم، اتصالاتی با لحیم ناکافی ایجاد می‌کند. همه این موارد، کارکرد الکتریکی برد را به خطر می‌اندازند.

ضخامت مناسب فویل بر اساس انواع دستگاههای قرار گرفته (بارگذاری شده) روی برد انتخاب می‌شود. پکیج‌های قطعاتی مانند خازن‌های 0603یا [8]SOICsبا گام یا فاصله پایه 0.020 اینچی نسبت به پکیج‌های بزرگتری مانند خازن‌های 1206 یا SOICsبا گام 0.050اینچی، به استنسیل با خمیر لحیم نازکتری نیاز دارد. ضخامت استنسیل خمیر لحیم در طیفی از 0.001”تا 0.030’’قرار دارد. ضخامت معمول فویل که در بیشتر بردها بکار می‌رود، از 0.004”تا 0.007”است.

در حال حاضر، پوشش نانو بر روی استنسیل و اندازه‌های انتخابی ارائه می‌شد. «پوشش نانو»[9] فرآیندی دو قسمتی، و پاک‌کننده (wipe on)است، و از عناصر دفع‌کننده تشکیل شده است که (جریان) یا فلاکس[10] و لحیم را دفع می‌کنند، و در نتیجه، موجب انتشار و آزادسازیِ بهتر لحیم برای قطعات بسیار کوچک می‌شود. این پوشش قبل از انتقال، در سمت تماس استنسیل قرار می‌گیرد، تا استنسیل پس از بیرون آوردن از جعبه، برای استفاده‌ی صحیح آماده‌ باشد. این پوشش برای QFNریزگام، ICریزگام، micro BGAو انواع قطعات 0201توصیه شده است.

 

انواع و اندازه‌های استنسیل لحیم‌کاری

استنسیل‌های SMTبا چارچوب

استنسیل‌های با چارچوب (فریم‌دار) یا استنسیل‌های چسب‌دار[11]، فویل‌های استنسیل هستند که با لیزر برش خورده‌اند و با استفاده از یک مرز مشی (mesh border)به طور دائمی و محکم روی چارچوب استنسیل سوار شده است.. این استنسیل‌های خمیر لحیم برای چاپ اسکرین با حجم بالا بر روی بردهای مدار چاپی طراحی شده‌اند. آنها برای مونتاژ برد مدار چاپی در هنگام تولید توصیه می‌شوند. استنسیل‌های با چارچوب کنترل بهینه‌ای بر حجم خمیر لحیم دارند. این استنسیل‌ها دیواره‌هایی با روزنه‌های صاف دارند و می‌توان آنها را برای گام‌های (فاصله بین پایه‌ها)16 میلی و کمتر و برای  [12]BGAsمیکرو استفاده کرد. 

استنسیل هایSMTبدون چارچوب

استنسیل های بدون چارچوب (بدون فریم) با لیزر برش خورده‌اند و برای کار با سیستم‌های کشش استنسیلی که به نام چارچوب های استنسیل قابل استفاده مجدد[13] نیز شناخته می‌شوند، طراحی شده‌اند، مثل چارچوب یونیورسال. نیازی نیست این استنسیل‌های خمیر لحیم به صورت دائمی روی قاب چسبانده شوند. استنسیل‌های بدون چارچوب بسیار ارزان تر از استنسیل‌های با چارچوب هستند و هم‌چنین نیاز به ذخیره فضا را کاهش می‌دهند.

استنسیل‌های بدون چارچوب برای چاپ اسکرین روی بورد‌های مدار چاپی طراحی شده‌اند. آنها برای مونتاژ نمونه اولیه بورد مدار چاپی یا تولیدات در مدت کوتاه توصیه می‌شوند. استنسیل‌های بدون چارچوب ما کنترل بهینه‌ای بر خمیر لحیم دارند. آنها دیواره‌هایی با روزنه‌های صاف دارند و می توان آنها را برای گام 16 میلی و پایین‌تر برای Micro BGAمورد استفاده قرار داد.

 

نمونه اولیه استنسیل‌های SMT

نمونه اولیه استنسیل‌ها (با استاندارد 10’’× 12’’) استنسیل‌هایی با برش لیزری سفارشی هستند که با استفاده از فایل گربر Gerber Pasteشما برای برد‌های مدار چاپی‌تان ساخته می‌شوند. این فرآیند با نگهدارنده های برد و تیغه اسکویجی انجام می‌شود. این استنسیل‌های خمیر لحیم بدون چارچوب به صورت ویژه برای چاپ دستی طراحی شده اند. شرکت عرش گسترانواع استنسیل‌های خمیر لحیم – استنسیل با برش لیزری، استنسیل‌های SMTتولید می‌کند، و بزرگترین گلچین از استنسیل‌های SMTرا عرضه می‌کند.

[1] Surface Mount Technology

[2] Paypal

[3] Openings

[4] metal squeegee blade

[5] balling

[6] bridging

[7] tomb-stoning

[8] Small Outline Integrated Circuits (SOICs)

[9] Nano coating

[10] flux

[11] glue-in stencils

[12] Ball Grid Array

[13] Reusable Stencil Frames