استنسیل لیزری

استنسیل لیزری

استنسیل لیزری نوعی استنسیل است که به منظور مونتاژ اجزاء سازنده PCB مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به فرایندهای مختلف، سه نوع استنسیل وجود دارد:

1-برش لیزری

2-اچینگ شیمیایی

3-الکتروفورمینگ (شکل‌دهی) الکتریکی

استنسیل لیزری معمولا یک ورق نازک ساخته شده از فولاد ضدزنگ بوده که نسبت به دو نوع استنسیل دیگر دقیق‌تر است. این استنسیل‌ها هم به صورت چارچوب‌دار و هم غیر آن تولید می‌شوند. استنسیل‌های چارچوب‌دار در دستگاه‌های استنسیل اتوماتیک و نیمه‌اتوماتیک استفاده می‌شوند و چندین سایز استاندارد برای آنها وجود دارد. استنسیل‌های بدون چارچوب نیز معمولا برای لحیم‌کاری دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ضمن اینکه امکان سفارش سایز‌های مورد نیاز نیز در این نوع استنسیل وجود دارد.

 

عملکرد استنسیل لیزری

استنسیل لیزری به عنوان ابزاری منحصربه‌فرد برای SMDها به فرایند لحیم‌کاری در موقعیت‌های دقیق کمک می‌کند. یک دستگاه لیزر، استنسیل را در قالب الگوی مدارمانند برش می‌دهد که با موقعیت‌هایی که قطعات نصب می‌شوند، مطابقت دارد. پس از تثبیت استنسیل روی PCB، از طریق روزنه‌های استنسیل، فرایند لحیم‌کاری روی صفحه اعمال می‌شود و سپس قطعات از طریق فرایند انتخاب و جای‌گذاری روی PCB نصب می‌شوند. معمولا از هر استنسیل تنها برای طراحی یک مدار استفاده می‌شود و به همین دلیل نیز قیمتی که برای PCBها در نظر گرفته می‌شود شامل هزینه استنسیل نیز خواهد بود.

استنسیل‌های لیزری با کیفیت بالا، نقش مهمی در بهبود بهره‌وری و کیفیت مونتاژ PCB دارند و رسالت گروه عرش گستر نیز این است که از طریق ارائه استنسیل‌ لیزری باکیفیت، مناسب‌ترین بردهای مدار چاپی را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.