قطب بزرگ صنعت الکترونیک ایران

.EMS and OEM Company

عضویت | ورود

0

طراحی برد مدار چاپی در حال انتقال به فضای ابری

>
>
طراحی برد مدار چاپی در حال انتقال به فضای ابری
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
>
>
طراحی برد مدار چاپی در حال انتقال به فضای ابری
اشتراک در
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

طراحی برد مدار چاپی از جمله مهم‌ترین بخش‌های صنعت طراحی الکترونیک به شمار می‌رود که این روزها در حال تطبیق هر چه بیشتر خود با فناوری‌های نوین است و به ویژه بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، لزوم مجهز شدن به فناوری‌هایی مثل فضای ابری، در این صنعت بیش از پیش احساس می‌شود.

اگر نگاهی به داستان کرونا و تغییراتی که در جهان رقم زده است، بیندازیم می‌بینیم که همه صنایع در حال تغییرات چشم‌گیری هستند و در این میان، صنعت برد مدار چاپی یا همان PCB نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی برد مدار چاپی در فضای ابری

روند شتاب‌دهنده‌ای که در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم، نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ فعال در زمینه اتوماسیون طراحی الکترونیک (EDA) به دنبال رونق گرفتن محصولات مبتنی بر ابر هستند، زیرا این فناوری به افراد این امکان را می‌دهد که در هر کجا که باشند بتوانند روی هر چیزی کار کنند.

در میان شرکت‌هایی فعال در حوزه تولید و طراحی قطعات الکترونیک که به سوی تکنولوژی ابری حرکت کرده‌اند، می‌توانیم از کمپانی Altium نام ببریم که محصولات خود را به سمت فضای ابری سوق داده است و در حال حاضر، پلتفرم ابری موسوم به Altium 365 این شرکت، از جمله نرم‌افزارهای مبتنی بر ابر برد مدار چاپی به شمار می‌رود که به چندین طراح و مهندس اجازه می‌دهد در هر نقطه‌ای که باشند، به صورت همزمان روی یک پروژه خاص کار کنند.

اهمیت طراحی برد مدار چاپی

با توجه به اینکه روند دورکاری در بسیاری از صنایع جهان رشد چشم‌گیری داشته است و خصوصا در ماه‌های اخیر لزوم این شیوه کاری بیش از پیش احساس شده است، صنعت تولید و طراحی قطعات الکترونیک و به ویژه طراحی برد مدار چاپی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود و طبیعتا کمپانی‌های بیشتری در این حوزه مانند شرکت Altium به فکر توسعه محصولات خود در فضای ابری خواهند بود.

بر این اساس، انتظار می‌رود صنعت تولید قطعات الکترونیک نیز بیشتر به سمت تکنولوژی ابری حرکت کند و در آینده امکانات جدیدتری مانند کتابخانه و مدیریت داده‌ها را در جریان یکپارچه‌بازی طراحی قطعات الکترونیک از جمله طراحی برد مدار چاپی شاهد باشیم.

این فناوری به مهندسین الکترونیک اجازه می‌دهد زمان کمتری را با زیرساخت‌ها درگیر باشند و در عوض زمان بیشتری برای طراحی بردها، به اشتراک گذاشن فایل‌های طراحی با دیگر طراحان این صنعت و ارزیابی‌های واقعی‌تر برای نمونه‌های اولیه طراحی بردهای مدار چاپی خود داشته باشند.