قطب بزرگ صنعت الکترونیک ایران

.EMS and OEM Company

عضویت | ورود

0

4 نکته در سفارش برد مدار چاپی

>
>
4 نکته در سفارش برد مدار چاپی
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
>
>
4 نکته در سفارش برد مدار چاپی
اشتراک در
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

سفارش برد مدار چاپی براساس ویژگی های مورد نیاز هر مشتری صورت می گیرد. چون برد مدار چاپی محصولی نیست که به صورت آماده شده وجود داشته باشد و مشتریان این بازار بتوانند هر زمان که نیاز داشتند، آن را خریداری کنند.

تهیه این محصول منوط به سفارش دادن آن است، به این معنا که فعالان صنعت الکترونیک با توجه به نوع محصولی که تولید یا مونتاژ می‌کنند، به برد خاصی نیاز دارند و از این رو سفارش برد مدار چاپی، یکی از نکات مهمی است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند.

 

سفارش یک نقطه مشخص در برد مدار چاپی

یکی از نکاتی که باید در سفارش PCB به آن توجه داشت این است که هر دستگاه الکترونیکی ممکن است دچار عیب شده و نیاز به تعمیر و بررسی داشته باشد.

از این رو بهتر است قبل از طراحی، نقاط مهمی را که در فرایند عیب‌یابی یک مدار مهم هستند، مشخص کرده و طبق چنین بررسی‌ای برد مدار چاپی مد نظر خود را سفارش دهید.

البته طبیعی است که این نقاط در درون برد قرار دارند و تشخیص آنها چندان آسان نیست، به همین دلیل نیز بهتر است در سفارش برد مدار چاپی، یک نقطه آزمایشی در قسمت‌های مذکور اضافه شود تا مسیر فرایند عیب‌یابی لوازم الکترونیکی آسان‌تر شود.

 

سفارش فاصله‌گذاری بین قطعات PCB

شاید نزدیک کردن قطعات یک برد تا حد امکان، عملکرد وسوسه‌انگیز و جالب توجهی به نظر برسد، اما فراموش نکنید که در این صورت دیگر فضایی برای مسیریابی سیم‌ها باقی نخواهد ماند. بنابراین بهتر است در فرایند سفارش برد مدار چاپی، به فاصله‌گذاری بین قطعات اهمیت داده و از طراح بخواهید که بین اجزاء مقداری فاصله بگذارد.

فاصله تقریبی بین قطعات برد مدار چاپی را می‌توان با توجه به تعداد پین‌ها سفارش داد، به این معنا که هر چه تعداد پین‌ها بیشتر باشد، به فضای بیشتری نیاز خواهد بود. تأکید بر فاصله‌گذاری بین قطعات در سفارش برد مدار چاپی، نه تنها فرایند مسیریابی خودکار را تسهیل می‌کند، بلکه لحیم‌کاری را نیز آسان‌تر خواهد کرد.

 

سفارش برد مدار چاپی در یک جهت

قطعات برد به طور کلی دارای شماره‌گذاری استاندارد پین، با پین #1 در گوشه بالا سمت چپ هستند. حال ممکن است این سؤال پیش بیاید که قطعات موجود در یک PCB که شماره پین‌های آنها نیز مشخص است، چرا باید در یک جهت سفارش داده شوند.

نکته اینجاست که اگر قطعات در یک جهت قرار گرفته باشند، امکان اشتباه در فرایند لحیم‌کاری یا بازرسی یک قطعه به حداقل می‌رسد.

به همین دلیل نیز یکی از توصیه‌های مهم و در عین حال ساده در سفارش برد مدار چاپی این است که قطعات در یک جهت جای‌گذاری شده باشند.

 

تعویض جهت سیم‌کشی بین لایه‌های PCB

در طراحی سفارش لایه‌های یک برد مدار چاپی، بهتر است جهت سیم‌ها با یکدیگر عوض شده و دو جهت افقی و عمودی برای این کار در نظر گرفته شود. نتیجه چنین فرایندی تسهیل سیم‌کشی بین خطوط خواهد بود که یکدیگر را قطع می‌کنند.

به منظور تسهیل این فرایند، بهتر است سفارش برد مدار چاپی را با رعایت این نکته انجام دهید که برای چند لایه، جهت سیم‌ها جایگزین یکدیگر شوند.