قطب بزرگ صنعت الکترونیک ایران

.EMS and OEM Company

عضویت | ورود

0

فناوری الکترونیک انعطاف‌پذیر و افزایش تقاضا برای آن در صنعت پزشکی

>
>
فناوری الکترونیک انعطاف‌پذیر و افزایش تقاضا برای آن در صنعت پزشکی
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
>
>
فناوری الکترونیک انعطاف‌پذیر و افزایش تقاضا برای آن در صنعت پزشکی
اشتراک در
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

فناوری الکترونیک انعطاف‌پذیر در سال‌های اخیر رشد قابلتوجهی داشته و بهویژه در دستگاه‌های پزشکی کاربرد زیادی پیدا کرده است، بهطوریکه پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی محصولات مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر فناوری الکترونیک انعطاف‌پذیر، تا سال 2030 به ارزشی بیش از 8.3 میلیارد دلار دست پیدا کند. یافته‌های کارشناسان در زمینه تحقیقات بازار نشان می‌دهد که طی سال‌های 2020 تا 2030 صنعت الکترونیک Flexible در روند محصولات پوشیدنی مربوط به بهداشت و سلامت تأثیر قابل توجهی داشته باشد و بر این اساس، فرصت‌های قابل توجهی برای کاربرد این فناوری در صنعت مراقبت‌های بهداشتی فراهم خواهد شد.

فناوری الکترونیک انعطاف‌پذیر به دلیل اهمیتی که در صنعت پزشکی دارد، در راستای آن روند قابل توجهی نسبت به کاربرد فناوری در حوزه سلامت و مراقبت‌های از راه دور در جهان شکل گرفته و این روند خصوصا با همه‌گیری ویروس کرونا شدت بیشتری نیز پیدا کرده است.

به طور سنتی، بیماران کمتر در روند مراقبتی و درمانی دخالت می‌کنند، اما با توسعه فناوری‌های نوین به نظر می‌رسد که بیماران نیز با دستگاه‌ها و سیستم‌های مراقبتی و بهداشتی از راه دور، وارد تعامل شده و بیشتر از آنها استفاده کنند.

 

طراحی فناوری الکترونیک انعطاف‌پذیر و سهولت کاربرد

از آنجایی که نیازهای انسان امروز در بسیاری از زمینه‌ها در حال تغییر است، حوزه مراقبت‌های بهداشتی و سلامتی نیز از این امر مستثنی نبوده و بنابراین یک طراحی انعطاف‌پذیر می‌تواند تا حد زیادی در کاربرد دستگاه‌های الکترونیکی پزشکی سهولت ایجاد کند.

بر این اساس طراحی این پوشیدنی‌ها بسیار مهم است و هر اندازه با پوست مماس‌تر بوده و بیمار را کمتر اذیت کنند، به نحوی که بتواند کارهای روزمره خود را انجام دهد، کاربردی‌تر خواهند بود. این دستگاه‌های پوشیدنی مراقبتی در عین حال که به بدن بیمار متصل هستند، باعث ناراحتی او نشده و داده‌های لازم را به صورت بی‌سیم به پزشک منتقل می‌کنند. از سوی دیگر این پوشیدنی‌های پزشکی اکثرا قابل نصب توسط خود بیماران هستند و با تمرکز بر نظارت قلب، مدیریت دیابت، کنترل دمای بدن و نظارت بر حرکت بیماران، فرایند مراقبت‌های از راه دور را تسهیل می‌کنند.

 

درآمد سالانه فناوری الکترونیک انعطاف‌پذیر از 2019 تا 2030

درآمد سالانه دستگاه‌های مراقبت‌های پزشکی مبتنی بر الکترونیک فلکسیبل را می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید. این بررسی که توسط  IDTechEx ارائه شده است، میزان درآمد سالانه این صنعت را در فاصله سال‌های 2019 تا ژکنون بررسی کرده. ضمن اینکه میزان این درآمد سالانه را تا سال 2030 نیز پیش‌بینی می‌کند.

منسوجاتی با فناوری الکترونیک انعطاف‌پذیر

محققان دریافتند یکی دیگر از راه‌های پایبندی بیماران به این سیستم‌ها و دستگاه‌های مراقبتی و بهداشتی، نوع منسوجات آنهاست، چراکه 98 درصد از زندگی انسان‌ها در تماس با منسوجات سپری می‌شود و بنابراین ساختن پارچه‌های هوشمندی که علائم حیاتی را کنترل می‌کنند، یکی از رویکردهای عمده در کاربرد فناوری الکترونیک منعطف در مراقبت‌های بهداشتی به شمار می‌رود. طبق تحقیقات  IDTechEx، حوزه مراقبت‌های سلامتی و پزشکی می‌تواند یک بازار قابل توجه را برای این منسوجات الکترونیکی ایجاد کند که از پیراهن‌ گرفته تا جوراب‌ هوشمند را شامل می‌شوند.

 

طبیعت انعطاف‌پذیر الکترونیک چاپی

طبق گزارش IDTechEx در مورد الکترونیک منعطف و کاربرد آن در صنعت پزشکی و سلامت، نوار تست گلوکز در تولید کم‌هزینه، یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های تجاری الکترونیک چاپی به شمار می‌رود. از آنجایی که این تست‌های گلوکز روی یک بستر انعطاف‌پذیر چاپ می‌شوند، منعطف هستند، ضمن اینکه آزمایش گلوکز در خانه برای افراد مبتلا به دیابت، که باید به صورت روزانه قند خون خود را کنترل کنند، یک مسأله ضروری است و بنابراین نوار تست قند خون که بر اساس فناوری الکترونیک منعطف تولید شده است، می‌تواند خدمات قابل توجهی را به این بیماران ارائه دهد.

از سوی دیگر، یکی دیگر از مزایای کاربرد لوازم الکترونیک چاپی در دستگاه‌های مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، پیگیری هوشمند بیماران است. بسیاری از بیماران نسبت به مصرف داروهای خود چندان پایبند نیستند، اما با یک دستگاه الکترونیکی هوشمند براحتی می‌توان این بیماران را کنترل کرده و نسبت به مصرف داروها پایبند کرد.